Na stiahnutie
Na jeseň tohto roku uplynú dve storočia od narodenia výnimočného básnika Karla Hynka Máchu, ktorého si chceme pripomenúť výstavou "Zázrak menom Mácha". Osobnosť ktorej vplyv na českú kultúru je celkom ojedinelý. Stal sa prvým moderným českým básnikom. Svojimi podmanivými veršami nebývalého citu, hlbokého filozofického pohľadu a bohatej imaginácie pretvoril vtedajšiu značne kostrbatú češtinu v básnický nástroj plný hudby, fantázie, zmyselnosti a tajomstva.
Narodil sa v Prahe v roku 1810 v rodine mlynárskeho tovariša. Počas študentských rokov na gymnáziu i ako poslucháč práva veľmi horlivo čítal literatúru. Jeho politické názory boli pod vplyvom revolučných pohybov v Európe, čo mu umožnilo úzky styk s robotníkmi a remeselníkmi. Mal veľmi rád prírodu, uprostred ktorej nachádzal podnety pre svoju tvorbu. Po ukončení štúdia pôsobil v Litomìřicích kde náhle v roku 1836 umiera na infekčnú chorobu. Žil teda len 26 rokov.
Mácha bol prevažne lyrický básnik. Veľmi často sa zamýšľa nad zmyslom života. Pre svoje úvahy nenachádza porozumenie, preto vyúsťuje do pesimizmu. S dobou nebol spokojný. Sníva o slobodnom človeku, ale spoločnosť ho odmieta. Z toho vzniká rozpor medzi snom a skutočnosťou, medzi túžbou a možnosťami, príznačný pre romantikov. Potom aj jeho dielo je vzburou proti tiesnivým pomerom doby. Týmito rozpormi sú poznamenané už začiatky jeho tvorby, ktorá má ráz baladický a historický.
Básnikovo håbavé pátranie vyusťuje do krásnej lyricko-epicko-reflexívnej básne Máj (1836). Okrem básne Máj napísal Mácha viac epických a lyrických básní a prózy. Z nich sú najpozoruhodnejšie Cikáni (1835) a Marinka (1834) v obidvoch rozvíja romantický protiklad medzi snom a skutočnosťou.