S poľutovaním a veľkým znepokojením sme sa dozvedeli, že dňa 31. marca 2010 minister kultúry Marek Maďarič náhle odvolal generálneho riaditeľa Slovenskej národnej knižnice Dušana Katuščáka. Dušana Katuščáka veľmi dobre poznáme, patrí na Slovensku aj v zahraničí k uznávaným špičkovým odborníkom, ktorý pôsobil v rokoch 1993 až 2000 na našej katedre, z toho štyri roky vo funkcii vedúceho katedry. Dušan Katuščák patrí k odborníkom, ktorý okrem teoretickej bázy má aj vynikajúce organizačné a manažérske schopnosti.
Pred nástupom na katedru bol vedeckým tajomníkom Matice slovenskej, významná časť jeho pôsobenia bola v Medzinárodnom centre vedeckých technických a ekonomických informácií v Moskve (1978 - 1982), kde ako člen expertnej skupiny pracoval v oblasti metodológie informačných systémov, informačných jazykov, bibliografie, štandardizácie bibliografického popisu a na vývoji makrotezauru. O odbornej erudovanosti a medzinárodnej akceptácii Dušana Katuščáka svedčí aj členstvo v prestížnych medzinárodných organizáciách a výboroch ako napríklad člen medzinárodnej nevládnej organizácie CENL (stála konferencia riaditeľov európskych národných knižníc, európskych národných knihovníkov), člen riadiaceho výboru European Library (Európskej knižnice) a mnohých ďalších.
Po roku 2000, kedy sa na základe výberového konania stal generálnym riaditeľom Slovenskej národnej knižnice v Martine, osobitnú pozornosť venoval rozpracovaniu a projektom
Dušan Katuščák stál pri zrode a bol iniciátorom a zodpovedným riešiteľom významných vedecko-výskumných projektoch, ako napríklad výskumný projekt IKIS (Integrovaný knižnično-informačný systém na báze elektronizácie, ktorý sa stal koncepčným a metodickým základom moderného knižnično-informačného systému na Slovensku. Osobitný význam pre záchranu kultúrneho dedičstva na Slovensku mal výskumný Program záchrany, stabilizácie a konzervovania tradičných nosičov informácií v Slovenskej republike, (vedecký projekt Kniha SK), ďalej projekt KIS3G (Knižnično-informačný systém tretej generácie, ktorý združuje 50 najvýznamnejších slovenských knižníc). Projekt informatizácie knižníc bol odmenený 2. cenou v rámci medzinárodnej konferencie ITAPA cenou ITAPA za rok 2005 v kategórii Nové služby. Projekt venovaný internetizácii knižníc (Verejný internet v knižniciach Slovenskej republiky) bol ocenený nadnárodnou formou publikovaním Case study.
Významná je aj jeho prekladateľská činnosť. Za preklad formátu Unimarc manuál (588 s.) (vydaný 1994) bol odmenený Slovenským literárnym fondom Cenou Mateja Bela za najlepší spoločenskovedný preklad za rok 1994. V roku 2004 vydal preklad nového medzinárodného formátu MARC 21 : formát pre bibliografické údaje s pravidlami na označenie obsahu., ktorý sa používa ako záväzný štandard v knižničnom systéme Slovenskej republiky.
Dušan Katuščák prezentoval dosiahnuté výsledky knihovníctva na Slovensku v rámci prednáškovej činnosti na celom svete, s príspevkom na tému informatizácie spoločnosti v oblasti knižníc na Slovensku vystúpil na základe pozvania súčasnej prezidentky Medzinárodnej asociácie knihovníckych asociácií na svetovom kongrese IFLA v Seoule. O jeho medzinárodnom ohlase svedčí zvolenie do prestížnej celosvetovej sekcie IFLA pre vedu a výskum a množstvo projektov medzinárodného významu. Doc. PhDr. Dušan Katuščák, CSc., sa vo významnej miere podieľa aj na formovaní teoretickej bázy odboru, je gestorom akreditovaného vysokoškolského študijného odboru Knižničná a informačná veda na Žilinskej univerzite a prešiel inauguračným konaním za profesora na vedeckej rade Univerzity Komenského v Bratislave.
Naša katedra podobne ako SAK a SSK nezávisle podporuje myšlienku nevyvážať dokumenty ohrozené pre kyslosť papiera na deacidifikáciu za hranice Slovenska a odborný dialóg kľúčových inštitúcií o alternatívnych riešeniach záchrany kultúrneho dedičstva.
Dušanovi Katuščákovi patrí veľká vďaka za prípravu a presadenie knižničného zákona 183/2000 Z.z. a za všetko čo pre rozvoj slovenského knihovníctva vykonal. Na poste generálneho riaditeľa Slovenskej národnej knižnice si nevieme predstaviť vhodnejšieho kandidáta akým bol Dušan Katuščák.
Prof. PhDr. Soňa Makulová, PhD.,
vedúca katedry
Doc. PhDr. Jela Steinerová, PhD.,
Doc. PhDr. Pavel Rankov, PhD.
Doc. PhDr. Jaroslav Šušol, PhD.
Mgr. Lucia Lichnerová, PhD.
PhDr. Marta Matthaeidesová, PhD.
Ing. Miriam Ondrišová, PhD.
PhDr. Elena Sakálová, PhD.
Doc. RNDr. Ing. Jozef Lipták, CSC.
Zuzana Kisová
PhDr. ¼udmila Hrdináková
7. apríla 2010
Prof. PhDr. Soňa Makulová, PhD.,
vedúca katedry