Zúčastnilo sa ich 1274 detí a študentov dvanástich škôl. Besedy sa realizovali v rámci projektu Tvorcovia kníh medzi deťmi a mládežou, ktorý podporilo Ministerstvo kultúry SR. Jeho hlavným cieľom je stretnutie slovenských tvorcov kníh – spisovateľov a ilustrátorov so žiakmi základných a stredných škôl mesta Martin a regiónu. Deti majú možnosť priameho kontaktu s autormi detskej knihy, ktorí na stretnutie s nimi prichádzajú z celého Slovenska. Živé diskusie s tvorcami podporujú čítanie u detí a literárne formujú ich osobnosť. Počas týchto stretnutí využívame osvedčené formy ako je autorské čítanie, hlasné čítanie, prednes tvorby ale i tvorivé dielne, ktoré zosilňujú u detí z podujatia bezprostredný zážitok. V rámci projektu prebieha aj výtvarná a literárna súťaž pre deti Takto to cítim ja, do ktorej môžu žiaci prispievať svojimi literárnymi príspevkami alebo ilustráciami.
Sériu besied odštartovali regionálne autorky, martinčanky, spisovateľka Janka Mikušáková a výtvarníčka a pedagogička Nataša Haratíková, ktoré spoločne vytvorili knihu Rozprávky Deda Lysca. Je to kniha príbehov z nášho okolia, z prostredia Veľkej a Malej Fatry. Mená postáv v rozprávkach pripomínali deťom názvy vrchov a dolín v okolí. Deti na to živo reagovali. Pod ich vedením si v tvorivej dielni každé dieťa vyrobilo svoju vlastnú knižku.
Príroda je stálou inšpiráciou pri tvorbe spisovateľov Milana Chovana z Ružomberka, Blaženy Mikšíkovej z Dolného Kubína a Miroslava Sanigu z Liptovských Revúc, ktorí pozorne načúvajúcim žiakom porozprávali o svojej láske k prírode a rodnému kraju, ktorú pretavili do prekrásnych povestí a rozprávok. Žiaci rozprávali hosťom o krásach Turca a podarovali im prekrásne kresby.
V októbri navštívili základné školy v Priekope a Záturčí aj známi a populárni autori – Gabriela Futová z Prešova a Roman Brat z Bratislavy. Prozaik a prekladateľ Roman Brat rozprával o svojej tvorbe, začiatkoch písania i o tom, odkiaľ berie svoje námety. Deti jeho knihy poznali, živo diskutovali a kládli množstvo otázok týkajúcich sa hlavne jeho kníh Môj anjel sa vie biť a Mordovisko. Na besedy s Gabrielou Futovou sa žiaci už dlho tešili. Spisovateľka strhujúco rozprávala o tom, ako a kedy začala s písaním, o svojich deťoch, ktoré ju inšpirujú k vymýšľaniu veselých príhod, čítala ukážku z novej pripravovanej knihy, rozprávala o svojom detstve a zážitkoch spojených so školou. Prezradila nám, ako prebieha spolupráca so spisovateľom Romanom Bratom, s ktorým spolu napísali dve knihy. Deti ju zasypali množstvom otázok a obdarovali výkresmi namaľovanými na motívy jej diel. Besedy ukončila autogramiáda a spoločné fotografovanie detí s ich obľúbenou autorkou.
Výnimočnou a jedinečnou udalosťou pre študentov Gymnázia J. Lettricha bola beseda so spisovateľom Branislavom Jobusom z Vrbového a výtvarníkom Igorom Derevencom z Bratislavy.
Charizmatický a nekonvenčný spisovateľ študentom rozprával o svojej tvorbe, inšpirácii, svojich životných snoch, dotkol sa aj osobných tém – svojho bývalého alkoholizmu a už 6 rokov trvajúcej abstinencie. V deň besied večer sa konala v budove Národného domu v Martine premiéra rozprávkovej divadelnej hry „Muflón Ancijáš“ naštudovanej na motívy jednej z autorových kníh. Aj toto bola téma, ktorá študentov zaujímala. Keďže Branislav Jobus je aj známa osobnosť alternatívnej hudobnej scény a organizátor hudobného festivalu, rozhovory sa týkali aj tejto oblasti a to nielen teoreticky, ale aj prakticky, lebo autor zobral do rúk svoju špeciálnu elektrickú gitaru vyrobenú z rýľu a hral a spieval.
Všetky knihy B. Jobusa ilustroval výtvarník Igor Derevenec, ktorý nielenže porozprával o svojej tvorbe ale ju aj názorne predviedol. Naživo pred očami študentov namaľoval obraz Muflóna Ancijáša, hlavného hrdinu jednej z kníh B. Jobusa, ktorého všetky diela ilustroval. Je to jeden z dvoch originálnych obrazov Muflóna Ancijáša namaľovaný farbami, pretože výtvarník vytvára svoje ilustrácie kníh prostredníctvom počítačovej grafiky. Igor Derevenec mal v deň besied večer vernisáž svojich obrazov v budove Národného domu v Martine pri príležitosti premiéry rozprávkovej divadelnej hry „Muflón Ancijáš“ naštudovanej na motívy jednej z Jobusových kníh.
07.11.2011 do centrálnej knižnice zavítal výtvarník a ilustrátor Miroslav Regitko, ktorý patrí medzi najznámejších a najpopulárnejších súčasných ilustrátorov. Pána Regitka netrpezlivo čakalo 71 detí zo ZŠ na ul. M. R. Štefánika Vrútky a ZŠ na ul. P. Mudroňa Martin. M. Regitko je srdečný človek, ktorý ihneď deti zaujal svojim prístupom k nim a rozprávaním. Vyrozprával nám, ako sa dostal k výtvarnému umeniu, ktorého priťahovalo už od malička. Hoci mal kreslenie veľmi rád, málo čo dotiahol do konca. Mnohé deti sa potešili zo správy, že ani on nebol dobrý žiak a s učením mal problémy. Na výtvarný odbor ho neprijali a tak skončil na gymnáziu, kde však vo svojej záľube pokračoval. Zviditeľnil sa až zapájaním do rôznych výtvarných súťaží a ilustrovaním školského časopisu. Nakoniec vyštudoval odbor voľná grafika a knižná ilustrácia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Dušana Kállaya.
Povzbudil deti, aby nestrácali odvahu plniť si svoje sny a ísť za svojim cieľom. Jeho životným snom bolo ilustrovať detský časopis, čo sa mu aj splnilo a časopis Fifík ilustruje už 21 rokov. Deti boli zvedavé a pýtali sa hlavne na to, či radšej ilustruje postavy alebo zvieratká, kde čerpá nápady, ako vyzerá jeho bežný deň a čo najbližšie chystá. Autor doniesol deťom najnovšiu knihu, ktorú ilustroval Gabriele Futovej – „Brata musíš poslúchať“ a srdečne ju venoval Turčianskej knižnici. Po neustálych otázkach nasledovala najočakávanejšia časť besedy a to ukážky tvorby. Deti si búrlivým potleskom a jasotom vyžiadali priame kreslenie. Pán Regitko sa rozhodol nakresliť knižného škriatka, ktorého zrod žiaci sledovali zo zatajeným dychom. Nadšenie nemalo konca kraja. Autor priniesol martinským deťom aj ceruzkou predkreslené obrázky, ktoré priamo pred nimi dokresľoval tušom. V závere besedy prebiehala autogramiáda, ktorá bola skoro nekonečná, keďže autor má nádherný a originálny podpis.
Študentov gymnázií obohatili besedy s autorkou povestí z Prievidze Evou Siegelovou. Táto skvelá rozprávačka študentom podrobne vykreslila svoj životný príbeh redaktorky, dokumentaristky, spisovateľky, hovorkyne prednostu úradu, či manažérky predaja svojich kníh. Študenti sa dozvedeli veľa zaujímavých podnetov z práce spisovateľa a redaktora v jej zanietenom rozprávaní. Súčasťou besedy bola aj ukážka z jej tvorby z knihy povestí "O tajomnom bojnickom zámku" pod názvom Cena tajomstva, ktorú nám predstavila študentka školy Zuzka Bobová.
Pán Jozef Kaščák k nám prišiel z neďalekej Oravy a dá sa povedať, že všetkých prítomných milo prekvapil. Jeho charizma sa niesla celou besedou a jeho sympatický prejav zaujal aj tých najnáročnejších študentov. Jeho knižná prvotina "Živá reklama" sa číta ľahko a s úsmevom.
Gymnazisti si riadne vychutnali a „vyobracali“ regionálneho autora Petra Mišáka, ktorý rozprával nielen o svojej tvorbe, ale prednášal o živej slovenskej literatúre. Výklad v jeho podaní bol určite prínosom nielen pre študentov, ale aj pre prítomné profesorky, ktoré v diskusii pokračovali aj po skončení besedy v knižnici.
Na pobočke našej knižnice na Severe sa žiaci potešili besedám so známymi martinskými humoristami a tvorcami Vítou Krnáčovou a Brunom Horeckým, ktorí sú autormi časopisu Fľak a kníh "Fľakové bláznivé dobrodružstvá, Fľakové bláznivé ponaučenie, Fľakov bláznivý školský rok". Deti zaujímalo predovšetkým prečo píše p. Krnáčová pod menom Sisa Záhadná a keďže pôsobila celý život ako učiteľka, boli zvedavé, či pri písaní čerpala konkrétne námety aj zo svojho učiteľského pôsobenia. Pani spisovateľka veľmi ochotne odpovedala na všetky zvedavé otázky detí, ale taktiež vyskúšala ich, aký majú postreh oni a či si zapamätali určité konkrétne údaje z prečítaných článkov za určitý čas a samozrejme všetkých odmenila časopismi Fľak. Pani spisovateľka na základe dlhoročných pedagogických skúsenosti vyjadrila presvedčenie, že v každej triede sa nachádza nejaký "Jožko Fľak" a na koncí besied ukázala na ich konkrétneho "triedneho Jožka Fľaka", čo deti prekvapilo, že uhádla, kto je v ich triede najväčším huncútom.
Na besedu s Brunom Horeckým si deti priniesli so sebou svoje vlastné výtvarné návrhy na ďalšie zaujímavé Fľakovské postavičky aj s vtipnými nápadmi a textami, z ktorých niektoré sa chystá p. ilustrátor aj použiť vo svojej tvorbe. Deti najviac zaujímalo ako vlastne postavička Jožka Fľaka a jeho ďalších kamarátov vznikli. Pán ilustrátor porozprával deťom aj o tom , akými vývojovými obdobiami časopis F¼AK prešiel, i aké zaujímavé špeciálne čísla vyšli počas existenice časopisu. Žiaľ z 1. čierno-bieleho čísla sa zachovali už len 2 ks.
Žiaci zo SZŠ Tomáša Zanovita sa zúčastnili besied so spisovateľkou a vydavateľkou Danušou Faktorovou z Bratislavy. Besedy prebehli v príjemnej atmosfére, detí sa veľmi intenzívne zaujímali nielen o literárnu tvorbu a vydavateľskú činnosť pani spisovateľky, ale aj o jej súkromný život a rodinu. Pani spisovateľka veľmi ochotne a trpezlivo odpovedala na všetky zvedavé otázky a vysvetlila deťom podrobne, ba ukázala aj rôzne technické postupy, ktorými musí prejsť každý napísaný text, kým z toho vznikne kniha básni či próz. Keďže p. spisovateľka vo svojich básnických knižkách sa zameriava hlavne na hru s formálnou i významnou stránkou jazyka a vytvorila texty typu kaligramov Čáry-máry, zmizli čiary", z nich aj niekoľko zarecitovala, čo sa stretlo s veľkým nadšením zo strany žiakov. Na záver sa uskutočnila autogramiáda a p. spisovateľka každému účastníkovi besedy podarovala najnovšie čísla svojho časopisov "Maxík" a "Zvonček".
Najnezvyčajnejšou besedou v rámci celého projektu bola beseda organizovaná v netradičnom prostredí väznice v Ústave pre výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých v Sučanoch dňa 15.11.2011 so spisovateľom Pavlom "Hiraxom" Baričákom. Beseda sa uskutočnila v rámci vzdelávania a kultúrno- výchovnej činnosti odsúdenej mládeže i dospelých väzňov. Pán spisovateľ Pavol Baričák je jedným z najvychytenejších a najzaujímavejších slovenských autorov a svojimi dielami, svojskými myšlienkami je aj jedným z najkontroverznejších súčasných spisovateľov. Vo svojich dielach čerpá z vlastných bohatých a pohnutých životných skúsenosti. Odsúdených mladých ľudí zaujal svojim pútavým a nesmierne svojským a zaujímavým rozprávaním o svojom živote spisovateľa, hudobníka, cestovateľa, fotografa, ale predovšetkým človeka hlásajúceho konanie dobra ako základný bod ľudskej existencie Nezvyčajní účastníci besedy mu kládli nespočetné množstvo otázok týkajúcich sa jeho súkromného života, jeho svetonázoru, vierovyznania a jeho tvorby a zážitkov z cestovania.
Z Bratislavy k nám 16.11 zavítala vzácna návšteva - spisovateľ Jozef Pavlovič, autor množstva známych rozprávkových kníh, napr. Prózy kozy Rózy, Plece, na ňom hádaniek vrece, Veselí prváci, Výlety tety Ety, ale hlavne tvorca Deduška Večerníčka. Žiakov zaujal najmä rozprávaním o vzniku najznámejšieho rozprávkového deduška, jeho zvieratiek a príbehov. Verejnosť sa môže tešiť, pretože autor už chystá ďalšie jeho pokračovanie. Pán Pavlovič vyrozprával deťom, ako si cibriť pamäť a aby neustále tvorili a neostali v dnešnej dobe nečinnými. Zabavili sme sa na slovných prešmyčkách a hlavolamoch, ktoré sú autorovou špecialitou už od detstva. Deti si so sebou priniesli knihy a tešili sa na autorovu autogramiádu, ktorou sme besedu úspešne ukončili.
Zaujímavé tvorivé dielne žiakom pripravili knihovníčky v spolupráci s našimi regionálnymi autormi, spisovateľom Ondrejom Nagajom a ilustrátorom Jánom Vrabcom. Ondrej Nagaj je medzi deťmi obľúbený hlavne pre jeho zmysel pre humor a skvelé hádanky, ktoré potrápia nejednu hlavičku. Pán spisovateľ nám prezradil ako sa dostal k písaniu a kedy sa mu najlepšie tvorí - keď jazdí na bicykli. Deti sa na neho poriadne pripravili a vymysleli si vlastné hádanky, pri ktorých sa pán autor veru zapotil, kým ich uhádol. Súčasťou besied boli aj tvorivé dielne, kde mali deti možnosť spolupracovať s Jánom Vrabcom a vymýšľali, kreslili ilustrácie na hádanky Ondreja Nagaja. Pán Vrabec dal deťom mnohé cenné rady, ako správne využiť priestor na výkrese a ako kombinovať farby.
Žiakov zo základnej školy v Záturčí navštívili autor detských kníh Peter Gajdošík z Lučenca (napísal Zverinec na siedmom poschodí, Zvieratko pre Tadeáša, Pavúčikove dobrodružstvá) a mladý talentovaný autor románov Marek Zákopčan z Banskej Bystrice (Mesto tieňov, Nevinní zmätkári, Zradná vášeň).
Záver série besied patril populárnemu historikovi a spisovateľovi Pavlovi Dvořákovi (Stopy dávnej minulosti, Najstaršie dejiny Slovenska v reči obrazov, Krvavá grófka...). Tento strhujúci rozprávač zaujal deti zo Základnej školy A. Bernoláka svojimi príbehmi o priam detektívnom pátraní po stopách minulosti, príprave a zhromažďovaní podkladov pre napísanie svojich diel. Deti zasypali autora množstvom zvedavých otázok.
Radosť našich detí potvrdila skutočnosť, že besedy s autormi kníh sú neustále žiadané a majú svoju opodstatnenie.
Fotogaléria