Oficiálna web stránka InfoLib
[Zobrazuje sa alternatívna textová, blind friendly verzia stránky] Prejsť na grafickú verziu.
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na hlavné menu. Iné možnosti: Prejdi na Funkčné odkazy; Pätičku stránky.
Život dobových vranovských uličiek pokračuje ďalším stretnutím
Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou pozýva všetkých záujemcov o históriu v našom meste na pokračovanie prezentácie o vranovských uliciach s Mgr. Cyrilom Melničákom, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 27. septembra 2012 o 15. 30 h vo vranovskej knižnici. Témou stretnutia bude život obyvateľov a najstaršie údaje o domoch na ľavej strane Dobrianskeho ulice. Mgr. Melničák poskytne doteraz nepublikované informácie o Bazilike Narodenia Panny Márie, doplní niektoré fakty o slziacom obraze v Bazilike Narodenia Panny Márie a odpovede na doteraz nezodpovedané otázky o pôvodnej škole vo Vranove.
Dobové vranovské ulice ožili v Hornozemplínskej knižnici počas stretnutí s vranovským rodákom a pedagógom Mgr. Cyrilom Melničákom, ktorý priblížil počas šiestich stretnutí detailné zmapovanie života vo Vranove a to v období od 1. polovice 19. storočia až do konca 2. svetovej vojny.
Cyril Melničák je jedným z tých, ktorí sa zaoberajú históriou nášho mesta, ale komplexne a detailne sa už 7 rokov venuje rekonštrukcii ulíc a uličiek starého Vranova. Tieto materiály neustále systematicky zbiera, vyhodnocuje a verifikuje. K množstvu zozbieraných informácií sa dostal popri genealogickej práci o svojej rodine. Pri zbieraní materiálov o svojich predkoch rozšíril pôsobnosť na ostatné staré rody vo Vranove. Výsledkom bola rekonštrukcia akejsi podoby starého Vranova a jeho osídlenia od najstarších dostupných materiálov po obdobie konca 2. svetovej vojny. O histórii Vranova už vyšlo viacero publikácií z pera historikov, no zatiaľ v nich neboli publikované také podrobné informácie o jednotlivých uliciach, konkrétnych domoch a rodinách, ktoré ich obývali.
Vo svojej prvej prezentácii hovoril o tom, ako vyzerala pravá a ľavá strana Hlavnej ulice vo Vranove od Kostola Narodenia Panny Márie po Hotel Praha.
V júni sa uskutočnilo druhé pokračovanie prednášky, na ktorom sa Cyril Melničák venoval osobnostiam, ktoré boli späté s Vranovom (narodili sa tu alebo tu pôsobili) ako napr. brigádny generál Alexander Beer (nar.v roku 1917) žije v Prahe, alebo architekt Juraj Byrtus – projektant a staviteľ kostola sv. Joachima a Anny v Čemernom a kňaz Jozef Balog. Vo svojej prezentácii pokračoval spomienkami na Hlavnú ulicu – zo severu na juh po oboch stranách.
Na treťom stretnutí v septembri 2011 detailne zmapoval život vo Vranove – na Štefánikovej ulici (pôvodne Rákociho ulica) a to v období od 1. polovice 19. storočia až do konca 2. svetovej vojny. Poskytol informácie o tom, aké domy stáli na Štefánikovej ulici a akí obyvatelia v nich bývali.
Decembrové štvrté pokračovanie prednášky o histórii ulíc bolo venované prezentácii Rázusovej ulice.
Stretnutia pokračovali vo februári 2012 a následne v marci, kedy si návštevníci pripomenuli život obyvateľov a históriu domov Na hrunku. Počas všetkých stretnutí dopåňal faktografické informácie spomienkami pamätníkov, príbehmi, starými pohľadnicami, fotografiami, časťami rodokmeňov známych vranovských rodín a inými dostupnými prameňmi.
Beáta Ocilková