Divočina zachráni svet
Krajská knižnica v Žiline( zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj) a lesoochranárske zoskupenie VLK pozývajú širokú verejnosť na prehliadku výstavy s názvom Divočina zachráni svet. Každá výstavná fotografia vypovedá svoj príbeh. Úvod výstavy návštevníkov oboznamuje s rozdielmi medzi umelým a prirodzeným lesom.
Les je zložité spoločenstvo, v ktorom sú všetky jeho časti rovnako dôležité a navzájom veľmi úzko poprepájané. Hmyz, vtáky, rastliny, huby i veľké cicavce v lese istým spôsobom spolupracujú. Záver výstavy približuje niektoré aktivity Lesoochranárskeho zoskupenia VLK dlhodobo zamerané na záchranu prirodzených lesov. Autormi 64 fotografií sú členovia a priaznivci VLK-a, sú doplnené sprievodným textom.
Výstava bude sprístupnená širokej verejnosti počas otváracích hodín Krajskej knižnice v Žiline od 13. 12. 2010 do 30. 1. 2011. Tešíme sa na Vašu návštevu. Vstup voľný.
Stručne o organizácii
Lesoochranárske zoskupenie VLK je mimovládna nezisková organizácia, ktorá od svojho založenia v roku 1993 má jasnú víziu – záchranu prirodzených lesov na Slovensku. Jej základom je vytváranie a presadzovanie siete evolučných lesov – chránených území bez akýchkoľvek ľudských zásahov – ktorých vývoj je plne ponechaný na prírodu. Cieľom je dosiahnuť, aby evolučné lesy tvorili 10 % územia Slovenska (v súčasnosti je rôznym spôsobom chránených takmer 35 % územia krajiny – tento systém ochrany je však zložitý, neprehľadný a v konečnom dôsledku nefunkčný, keďže umožňuje zasahovať a ťažiť dokonca aj v 2 percentách najprísnejšie „chránených“ prírodných rezervácií) a aby sa na zvyšku územia pri obnove lesov používali prírode blízke spôsoby hospodárenia – bez holorubov a iných spôsobov, ktoré v konečnom dôsledku majú ten istý dopad, bez ťažby stromov okolo potokov, bez používania pesticídov a s ponechávaním časti starých stromov na dožitie v lese. S ochranou lesov je neoddeliteľne spätá i záchrana veľkých dravcov a šeliem – sovy dlhochvostej, orla skalného, vlka, rysa i medveďa. Tu je hlavným cieľom zavedenie celoročnej ochrany vlka a zrušenie regulačného lovu medveďov. Pre širokú verejnosť sú určené terénne semináre Gaia, 8-dňové pobyty v lese, kde každý deň je venovaný inej téme pod vedením skúsených lektorov. Posledným programom je vydavateľstvo ABIES, ktoré je zamerané na vydávanie kníh z oblasti hlbokej ekológie a nových pohľadov na les. Z ďalších aktivít, ktoré sú určené širokej verejnosti, môžeme spomenúť organizovanie prednášok na školách i pre širokú verejnosť, informačných stánkov v mestách i na hudobných festivaloch, organizovanie fotografických výstav.
VLK má takmer 600 členov a je organizovaný v skupinách – kmeňoch, ktoré sa starajú o pohoria v svojom regióne a organizujú aktivity pre širokú verejnosť. V súčasnosti sú aktívne kmene Čergov, Tatry, Východné Karpaty, Poľana, Strážovské vrchy, Malé Karpaty a Veľká Fatra. Každý, koho táto výstava osloví a chce akýmkoľvek spôsobom prispieť k záchrane lesov, je vítaný.