Tvorcovia kníh medzi deťmi a mládežou
V Turčianskej knižnici v Martine, ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, prebieha túto jeseň projekt Tvorcovia kníh medzi deťmi a mládežou. Tento projekt finančne podporilo MK SR. Spisovatelia a ilustrátori sa do Martina poschádzali z celého Slovenska. Od Prešova až po Bratislavu.
Ako prvá nás navštívila prekladateľka detskej literatúry z taliančiny Daniela Lozanová, ktorá na talianskom trhu objavila a preložila knižku od Angely Nanetti Môj dedko je čerešňa. Ide o neobyčajný príbeh plný prekvapení, fantázie. Rozprávanie chlapca Tonina prináša sled príhod, ktoré sa vďaka hrdinovmu starému otcovi Ottavianovi vymykajú z bežných situácií. Vyznačuje sa nesentimentálnou láskou a úctou k prírode,vie sa porozprávať so zvieratami a stromami, rozumie si s nimi niekedy lepšie ako s ľuďmi. Týmito vlastnosťami očarúva svojho vnuka, mestské chlapča.
Krásna liptovská príroda inšpirovala spisovateľa Milana Igora Chovana pri písaní diel Kvietkovníčkovia, Sokolčianska mladucha, Ružový grúň. O význame ľudových povestí a báji povedal: „ Veď ľudové povesti, bájky a povedačky majú rovnaký cieľ. Chcú otvoriť srdcia a rozhýbať ľudského ducha. Naši dedovia to dobre vedeli, preto nám zanechali v povestiach množstvo cenných poučení ako poklad, ktorý nikdy nestratí na hodnote. Verím, že nepodľahneme cudzím vplyvom a navždy uchováme múdrosť otcov.“
Deti s nadšením privítali našich známych spisovateľov Gabrielu Futovú a Romana Brata. Predstavili nám svoju najnovšiu knihu s názvom „Chlapci padli z višne a dievčatá z jahody“. V tejto knihe sú všetky príbehy vyrozprávané dvakrát – raz z pohľadu chlapcov a potom z pohľadu dievčat. Autori nám porozprávali o svojej tvorbe, inšpirácii, spolupráci, o tom , ako sa dá písať kniha, keď každý autor je z iného konca republiky – jeden z Prešova a druhý z Bratislavy.
Z Liptova k nám zavítal prírodovedec Ing. Miroslav Saniga, CSc. autor vyše dvadsiatich kníh o prírode. Píše nielen vedecké monografie, ale rovnako skvele aj knižky pre deti, rozprávky z prírody. Rozprával svoje zážitky z potuliek lesmi, zo stretnutí s medveľmi, vlkmi. Jeho knihy prinášajú odkaz, že k prírode sa musíme správať tak, aby cítila, že ju máme radi. Kto má rád prírodu a pozná ju nemusí sa báť.
V pobočke knižnice na Severe mali žiaci možnosť porozprávať sa s martinskými autormi, ktorí sršia humorom : Jánom Cígerom a Brunom Horeckým (Jožko Fľak). Pár dní po nich nás navštívila ďalšia martinská humoristka, p. Víta Krnáčová, známa skôr ako Sisa Záhadná.
Skúsenosti výtvarníka nám priblížil Miroslav Regitko, grafik, karikaturista, ilustrátor kníh a časopisu Ohník a Fifik. Porozprával nám o svojej kľukatej ceste za svojím povolaním, o tom, že sa netreba vzdávať svojich snov, aj keď to občas s ich splnením vyzerá beznádejne.
Na mladú slovenskú talentovanú autorku, Zuzku Šulajová (Džínsový denník, Dievča z minulosti) netrpezlivo čakali študentky Gymnázia na ul. Lettricha. Živá beseda nemala konca - kraja, dievčatá si svoju obľúbenú autorku doslova vychutnali.
Knižnica v Priekope hostila p. Danušu Dragulovú - Faktorovú, ktorá knižky pre deti nielen píše, ale aj vydáva. Jej dielom sú aj časopisy Maxík a Zvonček. Žiaci sa dozvedeli, aké sú jednotlivé kroky pri zrode nového čísla časopisu, videli postupnosť tvorby, zladenie textov a ilustrácií.
Zavítal k nám víchor tvorivosti a kreativity - muzikant a spisovateľ Branislav Jobus (Vrbovskí víťazi, Vrbovské vetry, Zázračné rozprávky). Čítal nám z najnovšej knihy "Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda". Mierny šok sme zažili, keď vytiahol rýľ upravený na basgitaru a hral na ňom. Jeho vystúpenie bolo o slobode, zodpovednosti, láske, rozdávaní dobra a splnených snoch.
Na záver každej besedy sa uskutočnili autogramiády. Stretnutia sa konajú v centrálnej knižnici a na všetkých pobočkách TK. Každá z týchto besied prispieva k splneniu hlavného cieľa projektu “Tvorcovia kníh medzi deťmi a mládežou”, k motivovaniu detí k čítaniu so zameraním na pôvodnú slovenskú tvorbu.